Informacje projektowe
Łazienka bez barier
Popularyzacja koncepcji "Łazienka bez barier" stawia przed architektami nowe wyzwanie. Zaprojektowanie łazienki bez barier architektonicznych nie jest prostym zadaniem. Wychodząc na przeciw Twoim oczekiwaniom, oferujemy pełną pomoc w doborze poręczy i uchwytów oraz innych akcesoriów dla osób niepełnosprawnych.
Pomożemy Ci dobrać produkty najlepiej spełniające swoje zadanie w Twoim, konkretnym przypadku.
Poręcze przy umywalce należy montować po bokach w odległości ok. 40 – 45 cm od osi umywalki. Wysokość montażu poręczy powinna wynosić ok. 80 – 85 cm od posadzki do górnej krawędzi poręczy.
Wymagane jest lustro uchylne (z możliwością regulacji przez użytkownika ) w celu prawidłowego ustawienia kąta dla osoby siedzącej na wózku inwalidzkim. Zalecana wysokość montażu lustra to ok. 95 cm od posadzki.
Strefa WC
Wymagane jest aby WC miało długość nie mniejszą niż 70 cm, oraz wysokość siedziska znajdowało się na poziomie 48 cm (razem z deską). W przypadku montażu WC na stelażu należy tak zamontować podwieszany WC aby uzyskać ww. wysokość poziomu siedziska. W przypadku braku możliwości zamocowania poręczy do ściany (np. z powodu karton gipsu, stelaża, rur itp.), należy zastosować poręcze montowane do podłogi. Ww. poręcze montowane do podłogi mają już stałą wysokość ustawioną przez producenta. Poręcze montowane do ściany należy mocować podobnie jak przy strefie umywalkowej tj. ok. 35 – 45cm od osi WC.
W zasięgu ręki musi znajdować się papier toaletowy, przycisk do spłuczki, oraz jeśli wymagany – przycisk do przywołania pomocy. Zalecany jest montaż dwóch poręczy uchylnych przy WC. Ze względu na wymaganą długość WC – 70 cm, poręcze montowane przy WC nie powinny być krótsze niż 70 cm, czyli powinny być długości WC lub wystawać przed WC do 15 cm. Wymiar ten nie dotyczy poręczy montowanych do podłogi które montuje się w odległości ok. 10 cm od ściany ze względu na możliwość przemieszczenia stopy mocującej. Poręcz uchylna powinna być zamontowana od strony gdzie jest więcej miejsca i gdzie osoba niepełnosprawna będzie mogła podjechać wózkiem tyłem i po podniesieniu poręczy będzie mogła przesiąść się z wózka na WC.
W przypadku odległości od osi WC do ściany mniejszej lub równej niż 45 cm, możliwe jest zamocowanie poręczy na ścianie bocznej. Na ww. ścianie bocznej można zamontować poręcz prostą, jednak lepszym rozwiązaniem jest montaż poręczy w kształcie litery L. Wysokość poręczy od posadzki powinna wynosić ok. 80 – 85 cm do górnej krawędzi poręczy. W przypadku montażu poręczy do ściany za WC, oprócz montażu na wysokości ok. 80 – 85 cm, należy pamiętać o odległości po bokach ok. 35 – 45 cm od osi WC.
Strefa prysznicowa
Strefa prysznicowa powinna mieć powierzchnię min. 90×90 cm. Najlepszym rozwiązaniem konstrukcji podłoża strefy prysznicowej jest brodzik bezprogowy. Taki brodzik umożliwia częściowe wjechanie wózkiem w strefę prysznicową i komfortowe zajęcie miejsca na siedzisku pod prysznicem przez osobę niepełnosprawną. Wymagane jest aby w strefie znalazło się siedzisko dla osoby niepełnosprawnej i min. jedna poręcz ułatwiająca przesiadanie się na siedzisko. Siedzisko może być montowane na stałe do ściany lub zawieszane na poręczy, jak również z oparciem lub bez oparcia. Zalecana wysokość montażu siedziska to ok. 46 – 48 cm od poziomu brodzika.
Strefa wannowa
W celu wygodnego korzystania z wanny zalecane jest zastosowanie siedziska nawannowego. Siedzisko to umożliwia komfortowe i bezpieczne korzystanie z wanny przez osobę niepełnosprawną. Aby komfortowo przesiąść się na siedzisko wymagane jest aby na ścianie zamocowana była min. jedna poręcz o długości min. 60 cm. Poręcz należy zamocować min. 10 cm nad wanną. Dodatkowa poręcz – w poprzek wanny ułatwia przemieszczanie się i zwiększa bezpieczeństwo osoby korzystającej z wanny.